Znaczenie kontekstu i kultury

Wszystkich uczestników projektu “Uczące się oko” łączy pełne pasji zainteresowanie dekodowaniem obrazów i odnajdywanie nowych sposobów widzenia i patrzenia. Nasze różnorodne doświadczenia zawodowe jako artystów, grafików, kuratorów muzealnych, archiwistów i antropologów okazało się naszym największym atutem.

Wykorzystujemy różne, a nawet rozbieżne teoretyczne poglądy, lecz większość z nas wywodzi się z multidyscyplinarnej dziedziny studiów sztuk wizualnych. Naszym wspólnym mianownikiem jest to, że wszyscy, w ten czy inny sposób, jesteśmy związani z edukacją i komunikacją wizualną. Zdecydowaliśmy się razem pracować, ponieważ chcieliśmy się od siebie nawzajem więcej dowiedzieć o metodach nauczania. Jesteśmy przekonani do uczenia się przez działanie, co robiliśmy poprzez kursy przygotowawcze do projektu i wynikające z nich żywiołowe dyskusje.

To był owocny proces, dzięki któremu nauczyliśmy się dzielić doświadczeniem i wiedzą teoretyczną. Głównym celem było znalezienie nowych edukacyjnych narzędzi z zastosowaniem dialogu i interaktywności. Pragniemy zapewnić lepszą dostępność do wizualnych kodów i informacji, które nas otaczają w codziennym życiu.