Methods of this session Wykład i warsztatyz pracą w grupach
Duration of this Session Pół dnia
Materials for this Session Archiwum obrazów Mohammeda

Różne artykuły publikowane w Europie i opracowywane w przeglądach na stronie internetowej www.perlentaucher.de
Edith Maier
Symbole i obrazy islamu
Ich percepcja w środkach masowego przekazu

Content

Kontrowersyjne karykatury Mohammeda opublikowane przez “Jyllands-Posten”, duńską gazetę w październiku roku 2005 pokazały raz jeszcze, że obrazy mogą mieć ogromną siłę i oddziaływanie. Debaty, następujące po takich wydarzeniach, dotyczą nie tylko zakazu przedstawiania proroka czy znaczenia symboli islamu, lecz poruszają też takie tematy jak imigracja i integracja muzułmańskich obywateli w Europie.

Religijne, a w szczególności islamskie obrazy czy symbole w środkach masowego przekazu przenoszą masę różnych znaczeń, w większości działając na podświadomość. Kojarzą się one nie tylko z religią islamu, ale również z islamską wojowniczością i odmową przyjęcia systemów wartości goszczących ich krajów. Jeśli chodzi o chustę czy zasłonę jest ona powszechnie uznawana za symbol ucisku kobiet w islamie, gdy tymczasem równość płci jest uważana za kluczowy element zachodnich liberalnych demokracji.

Cele

W tym module chcemy przekazać bardziej zróżnicowane spojrzenie na symbole islamu poprzez umieszczenie wyobrażeń proroka Mohammeda czy zasłony w historycznym i społeczno-kulturowym kontekście. Chcemy to osiągnąć wyrażając explicite ukryte założenia i wartości, które często sygnalizują dyskusje o obrazach islamu. Przyszłe współistnienie różnych religijnych i kulturowych społeczności wymaga solidnej wiedzy i zrozumienia idei i wartości, pojawiających się przy okazji drażliwych debat, takich jak zagadnienie muzułmańskiej chusty.

Wiedza o złożoności uprzedzeń i tego, jak one wpływają i przejawiają się w naszym sposobie postrzegania i interpretowania, zwłaszcza gdy chodzi o obrazy zasłony, pomoże zwiększyć świadomość dyskryminacji i przyczyni się do lepszego zrozumienia religijnych i kulturowych różnic.

Organizacja

Możesz poprosić studentów, żeby przynieśli wycinki z gazet czy czasopism, które zawierają obrazy lub symbole islamu albo rozpocznij od przedstawienia serii islamskich obrazów, łącznie z portretowaniem muzułmańskich kobiet noszących chusty oraz z obrazami pochodzącymi z „Archiwum obrazów Mohammeda”.

Uczestnicy będą proszeni o przedyskutowanie w małych grupach, jakie znaczenia kojarzą się im z tymi obrazami. Jeśli to możliwe, grupy powinny być mieszane, tzn. składające się z muzułmańskich i nie muzułmańskich studentów.

Następnie moderator warsztatów wygłosi krótki wykład lub przedstawi teoretyczne tło zagadnień poruszanych w dyskusji. Moderator(zy) warsztatów może(gą) wykorzystać wiele punktów wyjścia do dyskusji, np.:

Bild: 1 2 3 >
Mohammed begrüßt Botschafter aus Medina. Vermutlich zentralasiatischen Ursprungs; genaues Datum und Ort unbekannt. Quelle: Mohammed Image Archive

Mohammed pozdrawiający ambasadorów z Mediny. Prawdopodobnie pochodzi z centralnej Azji, chociaż na stronie, na której znaleziono ten obraz, nie podano dokładnego datowania czy umiejscowienia. Źródło: Archiwum obrazów Mohammeda